نقره و روش های تشخیص نقره خالص

نقره چیست

برای شناخت بهتر نقره می‌توان از رنگ زیبای آن آغاز کرد. این فلز براق دارای رنگ خاکستری بسیار روشن است که در زبان عامه به نقره‌ای شهرت پیدا کرده است. نقره از دیرباز در میان مردم دارای ارزش بوده است. شاهدی بر این ادعا دست نوشته و سکه‌های باستانی است که امروزه در موزه‌ها نگه‌داری می‌شود. برای به دست آوردن نقره باید در معادن جستجو کرد و این فلز را در ترکیبی با دیگر فلزات یافت. البته فلز نقره به صورت جداگانه و با خلوص بالا هم در طبیعت دیده شده است.

خواص ذاتی نقره

این فلز به صورت خالص بسیار براق بوده و همچنین بسیار نرم و شکننده است. بعد از انجام عمل پرداخت روی نقره، می‌توانیم شاهد بازتابش ۹۵درصدی نور از سوی این فلز باشیم. به همین دلیل از آن در ساخت انواع آینه و تلسکوپ استفاده می‌شود. نقره در میان فلزات موجود برترین رسانا در زمینه الکتریسیته و حرارت است. همچنین خاصیت چکش‌خواری آن بعد طلا در مقام دوم قرار دارد. بنا به دلایل ذکر شده یکی از مصارف بسیار این فلز در صنایع هوافضاست.

عیار نقره

همان‌طور که گفتیم این فلز به صورت خالص بسیار شکننده است. به همین استفاده از نقره خالص در تهیه زیورآلات بسیار کم اتفاق می‌افتد. در اکثر مواقع برای پایداری بیشتر از ترکیب آن با فلزات دیگر استفاده می‌شود. در ایران استفاده از نقره با درصد خلوص ۹۵ یا ۹۹ هم وجود دارد ولی یکی از برترین استانداردهای موجود در ۹۲٫۵ است. این درصد به این معنی است که ۷٫۵ درصد ناخالصی در این ترکیب وجود دارد. استاندارد استرلینگ یا همان میزان ۹۲٫۵ در دنیای تجاری با عدد ۹۲۵ شناخته می‌شود. پس نقره ۹۲۵ همان نقره استرلینگ یا محصولی با ۹۲٫۵درصد میزان خلوص است.

روش تشخیص عیار نقره

 ۱۰ روش برای تشخیص نقره تقلبی

۱- اعداد حک شده روی نقره

اولین روش و ساده‌ترین راه برای شناخت و تشخیص نقره تقلبی توجه به حروف و اعداد حک شده روی آن است. حروفی مانند (S) که حرف اول استرلینگ است یا اعدادی مانند ۸۰۰، ۹۲۵، ۹۵۰ و ۹۹۹ می‌توانند معرف خوبی باشند. این اعداد حک شده بیشتر در قسمت نصب قلاب یا قسمت‌های پهن‌تر حک می‌شود. پس بهتر است برای اطمینان از کیفیت و اصالت محصول خریداری شده با ابزاری مانند ذره بین نقره خود را بررسی نمایید. این روش برای بررسی اصالت تمامی محصولات، مانند انگشتر ، دستبند یا سرویس نقره هم کاربرد دارد.

اعداد حک شده روی نقره، تشخیص نقره

۲- تشخیص نقره توسط آهنربا

استفاده از آهنربا برای این کار یکی دیگر از روش‌های ساده تشخیص نقره تقلبی است. به دلیل این که نقره فلزی پارامغناطیسی است و به زبان ساده توسط آهنربا جذب نمی‌شود. آهنربا می‌تواند کمک بزرگی برای ما باشد. با نزدیک کردن آهنربا به محصول نقره‌ای خود مانند یک گردنبند می‌توانید این عمل را انجام دهید. آهنربا نمی‌تواند تحرک خاصی در نقره خالص ایجاد کند و اگر حرکت بسیار کوچکی را شاهد بودید، نشان از کیفیت و درصد پایین گردنبند شماست. در صورت مشاهده جذب قوی، باید گفت محصول خریداری شده یک محصول تقلبی است.

تشخیص نقره، آهنربا

۳- تست نقره توسط آب اکسیژنه

قطعه نقره‌ای خود را به صورت کامل در ظرفی از آب اکسیژنه فرو برید. به دلیل آن که نقره کاتالیزور بسیار قوی‌ای نیست، باید اندکی صبر نمایید تا واکنش مورد نظر انجام شود. پس از اندکی صبر شاهد پیدایش حباب دور قطعه مورد نظر خود خواهید بود. اگر شاهد اتفاق افتادن موارد بالا به شکل کامل بودید، قطعه خریداری شده اصل بوده است. لازم به ذکر است که آب اکسیژنه هیچ آسیبی به نقره شما نخواهد زد. فقط کافیست بعد از پایان کار، قطعه مورد نظرتان را با آب سرد بشویید و بعد از خشک کردن کامل از آن استفاده نمایید.

تست نقره با آب اکسیژنه

۴- تست اصالت نقره توسط یخ

این روش بیشتر مناسب سکه و شمش نقره است و برای زیرورآلاتی مانند دستبند نقره و حلقه نقره کاربرد چندانی ندارد. سکه یا شمش مورد نظر را روی تکه‌ای یخ قرار دهید. اگر در قسمت اتصال شاهد ذوب شدگی سریع یخ بودید، شمش شما اصل است. چون نقره دارای بالاترین خاصیت رسانایی حرارتی است، تاثیر آن روی یخ بسیار بیشتر از دمای محیط یا دیگر مواد اطراف خواهد بود. به خاطر داشته باشید که پس از انجام تست، قطعه خود را به صورت کامل خشک نمایید.

تست نقره با یخ، انگشتر نقره

۵- تشخیص نقره تقلبی توسط صدا

شاید این تیتر در نگاه اول عجیب باشد اما با مطالعه این پاراگراف به اصل موضوع پی می‌برید. در این روش به فلزی از جنس متفاوت نیاز داریم. البته استفاده از روش صدا بیشتر برای قطعات بزرگ و شمش‌ها پاسخ‌گو است. روش کار به این صورت است که با قطعه‌ای فلزی به شمش ضربه می‌زنیم. صدای ایجاد شده باید مانند صدای زتگ باشد. همچنین صدای پدید آمده باید تا دو ثانیه به طول انجامد. اگر چنین فرآیندی را تجربه نمودید خیالتان راحت و در غیر این صورت، احتمال وجود مشکل است.

تشخیص نقره با صوت ، حلقه نقره

۶- استفاده از ترازو برای تشخیص نقره تقلبی

در این روش به یک ترازو دقیق، ظرفی پر از آب و یک ماشین حساب نیاز داریم. اول قطعه نقره‌ای که در دست داریم را به صورت دقیق وزن می‌کنیم. پس از آن ظرف پر از آب را روی ترازو گذاشته و ترازو را صفر می‌کنیم. در صورتی که امکانش وجود دارد از آب مقطر برای آزمایش استفاده کنید. حال قطعه مورد نظر را داخل آب فرو برده و نگه دارید. توجه داشته باشید که تماسی با ظرف یا ترازو نداشته باشید. عدد به دست آمده اول را بر عدد دوم تقسیم کنید. جواب شما باید عددی برابر با ۱۰٫۴۹ باشد. در غیر این صورت تقلبی در ساخت وجود دارد.

به این موضوع توجه داشته باشید که حتی جواب صحیح در این آزمایش هم، دلیل قطعی برای نبود تقلب نخواهد بود. مورد دیگر در این آزمایش توجه ویژه به قطعه مورد نظر شماست. این آزمایش برای قطعاتی بدون سنگ و نگین کارایی دارد.

ترازو برای تشخیص نقره ، گردنبند نقره

۷- تشخیص نقره تقلبی توسط کولیس

سایز و وزن تمامی شمش‌ها میزانی ثایت و برابر دارند. به عنوان مثال اگر یک شمش‌نقره با اندازه‌های مشخص و وزن دو کیلوگرم در اختیار داشته باشید. این وزن همیشه ثابت است و تمامی شمش‌ها با این سایز برابر با آن، چنین وزنی را دارا هستند. پس اگر شمشی با وزن دو کیلو داشته باشید و اندازه‌های آن با میزان استاندارد هم‌خوانی نداشته باشد. حتما ناخالصی در آن وجود دارد.

کولیس و تشخیص نقره ، سرویس نقره

۸- تشخیص با اسید

برای انجام این روش نیاز به اسید مخصوص داریم. همچنین به دلیلی استفاده از اسید باید از لوازم محافظتی مانند دستکش استفاده نماییم. با کمک قطره چکان مقدار بسیار کمی از اسید را روی قسمتی از قطعه مورد نظر می‌ریزیم. اسید در هنگام تماس با فلز به آن آسیب وارد می‌کند. به همین دلیل در این روش قسمتی از قطعه را در نظر بگیرید که در دید مستقیم قرار ندارد. اگر رنگ اسید به قرمز تیره بدل شد، شما فلزی با خلوص ۹۹درصد در اختیار دارید. اگر تغییر رنگ موجب سفیدی اسید شد، درجه خلوص ۹۲٫۵ درصد را دارید. اما اگر رنگ سبز مایل به آبی به خود گرفت، شما فلزی با ناخالصی کربن در اختیار دارید.

تشخیص نقره با اسید ، ست نقره

۹- تشخیص نقره تقلبی با کمک سفید کننده

این روش هم یکی از موارد مهاجم است که موجب آسیب به دستبند، پلاک یا دیگر قطعات شما می‌شود. می‌توانید مقداری مایع سفیدکننده به قسمتی از قطعه فلز خود بزنید. اگر دارای خلوص استاندارد و مناسب باشد، سریعا تغییر رنگ داده و رنگ سیاه به خود می‌گیرد. این روش یکی از آسان‌ترین و کاراترین موارد تست است. اما همان‌طور که گفته شد باید مراقب آسیب به قطعه خود باشید. باید دقت داشت این روش تست در یکی صورت پاسخ صحیحی برای شما نخواهد داشت. در صورتی که قطعه مورد آزمایش دارای روکش نقره باشد، رفتاری ماشبه با فلز خالص از خود نشان می‌دهد.

نقره تقلبی با سفید کننده ، گردنبند نقره

۱۰- تشخیص میزان خلوص و بیماری

در این روش نامتعارف، شما می‌توانید از دستگاه سونوگرافی کمک بگیرید. این روش برای شمش‌ها و قطعات بزرگ و قیمتی استفاده می‌شود. در این روش از دستگاه سونوگرافی برای تشخیص میزان خلوص فلز سود برده می‌شود. در این روش از محاسبه زمان گذر صوت استفاده می‌شود. همان‌طور کi می‌دانید، صوت در عبور از هر ماده‌ای بسته به میزان تراکم آن، سرعت متفاوتی دارد. این روش یکی از دقیق‌ترین روش‌ها برای انجام تست دقیق و تشخیص نقره تقلبی است.

تشخیص نقره با سونوگرافی ، زیورآلات
دیدگاه‌ها ۰

*
*